Кредитні картки з низьким відсотком
Активне впровадження кредитних карт банками України почалося ще в кінці 90-х років минулого століття. Сьогодні мала кількість людей абсолютно не користується банківськими картками – зарплатними, дебетовими і кредитними. Однак багато хто до цих пір до кінця не розуміє, що являє собою цей банківський продукт і як їм грамотно користуватися.
Зміст:
- Що таке кредитна картка
- Тарифи: що про них треба знати
- Кредитний ліміт: як формується і від чого залежить
- Пільговий період: як розрахувати платіж по кредиту
- Як дізнатися суму заборгованості по погасити її
- Кредитні картки за кордоном: як користуватись
- Як вибрати банк для оформлення кредитки
Що таке кредитна картка
Кредитна картка – це пластикова банківська картка, призначена для використання грошових коштів клієнта, а також позикових грошей банку в рамках встановленого ліміту. Кожна картка має свій унікальний номер, що складається з 16 цифр, термін дії і CVC-код. Вона прив’язана до номера клієнтського рахунку і оформляється в індивідуальному порядку.
На рахунок кредитор надає певний кредит і встановлює поновлювану лінію. Що це означає? Людина може користуватися всією сумою позики в межах свого ліміту. Як тільки він повертає частину коштів на рахунок, вони знову стають доступні. Це дуже зручно, оскільки не потрібно кожного разу приходити в банківське відділення, заповнювати анкету на видачу нової позики, повторно збирати документи.
Тарифи: що про них треба знати
По кожній карті діє певна тарифікація. Вона включає не тільки відсотки за використання позикових коштів. Вам необхідно заздалегідь дізнатися:
- скільки коштує річне (або місячне) обслуговування за карткою;
- який відсоток коштів утримується банком за зняття готівки в банкоматі – власних грошей і кредитних (зазвичай це різні процентні ставки);
- який відсоток утримується при безготівковій оплаті позиковими коштами;
- скільки коштів доведеться заплатити за переказ грошей з однієї картки на іншу (між власними рахунками і на чужі рахунки).
Всі ці тарифи в підсумку впливають на клієнтські витрати. І, звичайно, слід знати, який відсоток необхідно буде платити банку за використання кредитних грошей. Ця ставка може варіюватися в залежності від типу картки і конкретного продукту.
Кредитний ліміт: як формується і від чого залежить
Ліміт – це та сума, яку банк готовий надати в борг конкретній людині. Розміри лінії можуть бути різними – від 500-1000 гривень до кількох десятків тисяч включно. Для кожного клієнта ліміт визначається індивідуально і залежить від декількох факторів:
- Чи є людина зарплатним клієнтом банку. Наприклад, якщо ви отримуєте зарплату на картку «Приватбанку», менеджери завжди можуть бачити розміри вашого місячного доходу. Плюс банк менше «переживає» про можливі простроченнях. Якщо людина не сплатить відсотки по кредиту, банк просто вирахує суму із заробітної плати. В цьому випадку система вважається більш захищеною. Відповідно, розмір ліміту встановлюється високий.
- Чи є у користувача депозитний рахунок. Це також підтверджує фінансову надійність і дозволяє банку призначити більший ліміт.
- Особи з гарною кредитною історією. Якщо ви жодного разу не допускали прострочень по платежах (навіть в інших організаціях), з історії в БКІ це можна побачити. Банк у міру користування його продуктами одним клієнтам може переглядати суму ліміту в бік збільшення поступово.
- Офіційно підтвердженої заробітної плати. Навіть якщо ви не берете участь у зарплатному проекті конкретного банку, але можете підтвердити свої доходи, ліміт по кредитці виявиться вищим, ніж у людини, працевлаштованої неофіційно.
У кожної банківської структури власні підходи до оцінки благонадійності і кредитоспроможності користувача. В одній організації ліміт можуть залишити на позначці в 1000 грн., в іншій – 20 тисяч.
Які документи необхідні, щоб оформити кредитну картку
Для оформлення картки необхідно звернутися до відділення обраного банку (особисто або онлайн, як у випадку з «Монобанк» або «Спортбанк») і надати:
- Оригінал паспорта, що підтверджує українське громадянство, старого або нового зразка.
- Індивідуальний податковий номер.
Двох цих документів для отримання картки досить. У відділенні співробітник допоможе заповнити анкету, підписати договір. Неіменні кредитки видаються в день звернення, за іменними (пластик, на фронтальній стороні якого латинськими буквами вказують прізвище та ім’я користувача) потрібно буде повернутися через 7-14 днів. Як тільки пластик буде випущений, про це повідомлять.
Мінімальний кредитний ліміт банк може встановити без надання клієнтом додаткових документів. Якщо ви хочете отримати в розпорядження велику суму відразу, додатково потрібно буде надати:
- копію трудової книжки, в якій менеджер зможе побачити, скільки ви влаштовані на останньому робочому місці, а також загальний трудовий стаж і кваліфікацію;
- довідку про доходи за останні 3 або 6 місяців;
- копію закордонного паспорта;
- копії документів, що підтверджують наявність у заявника автомобіля, нерухомого майна або інших значущих цінностей.
У кожного банку свої вимоги до потенційних позичальників. Перед тим, як звертатися в конкретну організацію, ознайомтеся з вимогами до позичальників на офіційному сайті обраного кредитора.
Пільговий період: як розрахувати платіж по кредиту
Пільговий період – особлива пропозиція банку, що робить кредитний продукт більш привабливим. Пільга означає, що протягом встановленого терміну (зазвичай він становить від 25 до 50-60 днів) за користування кредитними коштами проценти не беруться. За умови, що людина повністю погасить заборгованість в обумовлений термін.
Необхідно уважно знайомитися з умовами дії пільгового періоду. Багато організацій, якщо людина не встигає закрити борг, згодом налічують відсотки за весь термін користування кредитними коштами. Крім того, тривалість пільги залежить від того, в який день місяця ви відкрили кредитну лінію.
Наприклад, в банку вам кажуть, що пільга діє протягом терміну до 50 днів. Якщо ви знімаєте кредитні кошти (або розраховуєтесь ними в магазині), 1 липня, пільговий період завершиться через 50 діб. Тобто до 20 серпня відсотки нараховуватися не будуть. Але якщо гроші зняті 31 липня, тривалість періоду істотно скоротиться і закінчиться також в 20-х числах серпня. Цей нюанс завжди варто брати до уваги.
Як дізнатися суму заборгованості по погасити її
Розмір поточної заборгованості по картці завжди можна перевірити через додаток або в особистому кабінеті онлайн-банкінгу (якщо подібні програми розроблені банком). Просто заходите в свій кабінет, відкриваєте інформацію по кредитці і дивитесь, яка сума вказана зі знаком «мінус». Її і потрібно внести на рахунок, щоб закрити борг.
Побачити розмір заборгованості також можна в терміналах і банкоматах обраного кредитора або уточнити дані безпосередньо у відділенні.
Щоб закрити борг, досить внести на картку зазначену суму будь-яким способом:
- переказом коштів з картки на картку;
- через термінал;
- в касі будь-якого банку за номером рахунку;
- в касі «свого» банку, надавши картку.
Якщо до встановленого терміну заплатити повну суму заборгованості ви не можете, внесіть на рахунок розмір мінімального платежу. Це дозволить виключити ризик прострочення і збільшення боргу за рахунок штрафних санкцій. Пам’ятайте, що несвоєчасність платежів призведе до відмови банку співпрацювати.
Кешбек
Кешбек – це унікальна бонусна програма, що дозволяє повернути частину коштів за певні покупки по картці. У кожного банку є свої домовленості з представниками торгівлі. Розмір кешбеку за придбання певної категорії може варіюватися в розмірі від 1% до 20% (і таке буває!) Включно.
Зазвичай кешбек за використання власних коштів на кредитці вищий, ніж за оплату в рахунок кредиту. Нараховується він при здійсненні покупки. Наприклад, банк встановив кешбек на розрахунки в продуктових магазинах в розмірі 4%. Це означає, що 4% від витраченої суми повернуться на спеціальний клієнтський рахунок (по 4 грн. від кожної сплаченої в магазині сотні).
Як тільки на спеціальному рахунку збереться певна сума, її можна витратити на покупки або перевести на картковий рахунок. Користуватися кешбеком вигідно – в деяких випадках розміри повернень на місяць досягають 500 грн. і більше.
Кредитні картки за кордоном: як користуватись
Перед тим, як починати користуватися кредиткою за кордоном, обов’язково треба запитати у свого кредитора:
- В яких країнах допускається використання картки.
- Чи можна розраховуватися карткою в торгових мережах або тільки знімати готівку.
- Чи буде збільшена відсоткова ставка за зняття коштів і на яку суму.
- Як і де можна своєчасно гасити заборгованість в конкретній країні.
Додатково візьміть з собою в поїздку виписку, де буде вказано номер розрахункового рахунку. У багатьох зарубіжних банках не можна покласти на картку гроші в касі без зазначення цього номера (він відрізняється від номера, вказаного безпосередньо на картці).
Як вибрати банк для оформлення кредитки
При виборі банку для отримання кредитки варто враховувати кілька важливих факторів:
- готовність організації надати необхідний кредитний ліміт;
- процентні ставки по картках і додаткові тарифи;
- тривалість і умови дії пільгового періоду;
- простота погашення заборгованості;
- відсутність прихованих платежів.
Грамотне використання кредитної картки дозволяє істотно економити, завжди мати додаткові гроші на крайній випадок, користуватися вигідними банківськими продуктами.