Безконтактні картки
Якщо у вашому житті часто виникають ситуації, коли власних грошей не вистачає і доводиться позичати, кредитна банківська картка — чудовий спосіб вирішити проблему. Це дуже затребуваний фінансовий продукт, який передбачає відновлювану кредитну лінію: вам надається можливість регулярно брати кредит, повертати гроші, знову брати і таке інше. Звісно, у межах зазначеного у договорі ліміту. До переваг такого варіанту можна віднести той факт, що вам не доведеться постійно подавати заявки на позику, чекати на схвалення, побоюватися відмови. Відсотки по кредитці маленькими назвати складно – вони менше, ніж по мікропозиках, але вище, ніж за стандартними банківськими кредитами, проте сьогодні багато банків пропонують безвідсоткові періоди, так що при дотриманні певних правил кредитка може стати для вас дуже вигідною.
Кредитна сфера країни останніми роками активно розвивається, включаючи напрям кредитних карт. Один із найпопулярніших продуктів – кредитні картки з безконтактною оплатою. Користуватися ними дуже зручно: вам достатньо піднести кредитку на пару секунд до пристрою, що зчитує, і дочекатися звукового сигналу про те, що оплата пройшла – на табло терміналу ви побачите запис про те, що потрібна сума списана.
Зміст:
- Про переваги банківських карток з PayPass
- Як погашати борг за безконтактною кредитною карткою
- Як правильно вибрати банк та кредитку
Про переваги банківських карток з PayPass
Можливість безконтактної оплати забезпечується чіпом, що підтримує технології NFC, бездротовий високочастотний зв’язок, і антени. Переваг такої технології є чимало — як кредитні, так і дебетові платіжні картки з безконтактною оплатою:
- дозволяють скоротити час на оплаті товарів чи послуг;
- забезпечують максимальний комфорт споживача;
- виключають ризики подвійного списання суми оплати;
- характеризуються більшою довговічністю, тому що відсутнє постійне тертя пластику об термінали;
- високий рівень захисту даних банківської картки (при дбайливому використанні та дотриманні елементарних правил безпеки).
Є у безконтактних карток і певні мінуси. Так як вводити пароль з подібними картками, як кредитними, так і дебетовими, необхідно лише, якщо сума оплати перевищує 1000 гривень, якщо ваша картка потрапить у чужі руки, шахраї або ті, хто випадково знайшли, можуть спустошити її через дрібні покупки. Тому якщо ви втратили банківську картку з безконтактною оплатою, відразу блокуйте її в особистому кабінеті на сайті або в додатку банку.
Власне, лише наявність чіпа, що забезпечує можливість безконтактної оплати, і відрізняє картки з PayPass від звичайних, які потрібно вставляти у термінал. В іншому правила користування залишаються приблизно однаковими незалежно від типу.
Декілька слів про найважливіше — кредитний ліміт
Будь-які кредитні картки, стандартні та безконтактні, мають кредитний ліміт. Цей ліміт розраховується індивідуально для кожного клієнта банку, більше того, згодом він може змінюватися — іноді банки зменшують суму, якою може користуватися власник кредитки, але частіше збільшують, зрозуміло, якщо позичальник не просто регулярно користується позиковими коштами, а й у строк їх повертає, не допускає прострочення.
Кредитний ліміт — це сума, яку банк готовий вам надавати у тимчасове користування. Ви можете брати частину цієї суми або повністю, можете віддавати частинами, а потім знову брати — головне, що ви не вийдете за межі зазначених меж. Припустимо, банк вам схвалив ліміт на 50 000 грн — сьогодні ви можете витратити 7 000 грн, завтра повернути 3 000, післязавтра взяти 5 000, через два дні ще 20 000, потім повернути якусь частину тощо. Уявіть, що це окремий гаманець із 50 000 грн — взяти звідти більше, ніж там, ви не зможете.
Як уже згадувалося, кредитний ліміт розраховується для кожного клієнта банку індивідуально. Оцінюються всі фактори, які банк бере до уваги при оформленні кредиту — вік позичальника, термін роботи на останньому місці, офіційний дохід. Якщо у вибраному банку ви отримуєте зарплату, ліміт буде вищим.
Якщо ви отримуєте свою першу кредитку — у конкретному банку чи взагалі — кредитний ліміт навряд чи буде дуже великим. Але можете розраховувати на його підвищення, якщо активно користуватиметеся карткою, і не виходити за рамки зазначених термінів по погашенню позики.
Про пільговий період кредиток з PayPass: як його розрахувати та які існують нюанси
Кредитні картки з безконтактною оплатою також можуть мати пільговий період – той час, який банк дозволяє вам користуватися його грошима безоплатно, без відсотків. Тривалість пільгових періодів у різних банківських установ та їх продуктів може відрізнятися, як і умови користування, тому не залишайте цей момент без уваги при виборі фінансової установи, де плануєте оформити картку.
Так, зазвичай банки надають пільговий безвідсотковий період лише за умови, що ви оплачуєте карткою якісь покупки. Якщо вирішите зняти готівку у банкоматі, будьте готові платити відсотки. Втім, винятки бувають. І останнім часом все частіше — у боротьбі за кожного клієнта банки прагнуть зробити свої пропозиції дедалі привабливішими та вигіднішими для позичальників.
Щодо тривалості, то важливо розуміти, як він розраховується у конкретного банку, щоб не потрапити в незручну ситуацію — коли думаєш, що все ще безкоштовно користуєшся банківськими грошима, а кредитор вже нараховує тобі відсотки. Один із важливих моментів – спосіб розрахунку, існує кілька варіантів:
- з усіх покупок пільговий період розраховується окремо. Це вигідний для позичальника алгоритм, але складний у плані розрахунків — самому запам’ятовувати, коли якісь покупки ви робили і відстежувати терміни може бути проблематично. Витяги з банку вам на допомогу;
- з дня першої покупки. Частіший варіант, ніж попередній. Менш вигідний, але зручний у плані розрахунків, контролю. Період відраховується з моменту першої покупки – доки триває пільговий період, потрібно сплатити всю суму позики, в іншому випадку будуть нараховані відсотки, починаючи з дня першої покупки;
- з першого дня розрахункового періоду. Це найпоширеніший алгоритм. Наступної доби після складання звіту банком запускається безвідсотковий період. Зазвичай це 50-55 днів – досить великий часовий відрізок, за який вам потрібно сплатити борг повністю, інакше будуть нараховані відсотки.
Важливий момент – мінімальні платежі. Обов’язок за будь-якою кредиткою, включаючи кредитні картки з PayPass, можна погашати щомісяця мінімальними платежами. Це вигідний варіант для банку, тому що ви не допускаєте прострочення (відповідно, відсутні ризики невиплати боргу), зате платите банку відсотки. Але бувають ексклюзивні банківські пропозиції, коли при внесенні мінімальних платежів банк забезпечує ставку в 0%, якщо ви вчасно вносите мінімальні платежі.
Як погашати борг за безконтактною кредитною карткою
Повернути гроші ви можете в рамках пільгового періоду — тоді вам не доведеться платити відсотки за користування позиковими грошима — або пізніше. В останньому випадку дуже важливо вчасно вносити суму, що дорівнює або перевищує суму мінімальних платежів. Краще не обмежуватись мінімальними платежами — у цьому випадку ви переплачуєте банку чимало відсотків.
- Найвигідніший для позичальника алгоритм погашення боргу безконтактною кредиткою — виплата боргу повністю, доки не закінчився пільговий період. В цьому випадку переплачувати банку відсотки не доведеться.
- Найбільш вигідний формат оплати для банку – погашення боргу мінімальними платежами. Серед усіх варіантів оплати, які не мають на увазі прострочення, це найвитратніший алгоритм – відсотків тут ви переплачуєте по максимуму.
- Погашення боргу посильними платежами, сума яких перевищує обумовлений мінімальний платіж. Чим більшу суму ви вносите в оплату боргу, тим менше відсотків нарахує вам банк.
Ще один момент, на який ми рекомендуємо звернути увагу, це бонуси, які нерідко пропонують своїм клієнтам банки. Наприклад, багато кредитних карток дозволяють отримувати кешбек — від 0,5% і більше. Якщо ви отримуватимете кешбек, при цьому не виходитимете за межі пільгового періоду, кредитна картка стане для вас вигідним фінансовим інструментом. Зверніть увагу, що кешбек рідко повертається саме гривнями, зазвичай це бали, які ви зможете витратити у магазинах-партнерах банку.
Як правильно вибрати банк та кредитку
Сьогодні безконтактними картками вже нікого не здивуєш. Швидше, рідкістю залишаються карти, які потрібно вставляти в термінал і щоразу вводити PIN-код. Тому бажання оформити картку саме з PayPass ніяк не зменшує коло пошуку банків — практично будь-яка фінансова установа запропонує те, що вам потрібно.
Але це не означає, що можна вибирати перший банк, що попався на очі. Спосіб оплати, контактний чи безконтактний, — далеко не найважливіший параметр, на який потрібно звертати увагу під час вибору продукту. Ми рекомендуємо не поспішати — витратите трохи часу і порівняйте різні пропозиції, представлені на фінансовому ринку, це дозволить вибрати найвигідніший і найзручніший для вас продукт. Звертайте увагу на репутацію банку, на схему розрахунку безвідсоткового кредиту, на процентну ставку, на додаткові бонуси, суму, яку конкретний банк буде готовий вам схвалити.
Кредитна картка може бути корисним фінансовим інструментом – якщо правильно підібрати умови та враховувати нюанси користування.